Redakční systém Drupal se v minulosti „těšil“ pověsti složitého nástroje. Běžní správci webů a editoři z něj často měli respekt a vnímali jej jako příliš technicky složitý pro denní použití. V agentuře máme s Drupalem ty nejlepší zkušenosti. Je rychlý, přívětivý na obsluhu a naši klienti, kteří na něm postavili web, by jej neměnili.
Velmi často se setkáváme s klienty, kteří při zmínce o redakčním systému Drupal svraští čelo s tím, že o něm slyšeli, jak je jeho používání složité. Na konkrétních ukázkách jim dokazujeme, že ovládání Drupal webů je naopak jednodušší než u jiných známých platforem (WordPress). Rozhodli jsme se proto připravit přehled, který vyvrací mýty o Drupalu a ukazuje přívětivou tvář tohoto CMS.
Mýtus 1: V Drupalu není možné formátovat text
Pravdou je, že do roku 2015 Drupal neobsahoval v základní administraci editor pro formátování textu a editaci, na jakou jste zvyklí například ve Wordu. V té době podoba systému závisela na vývojáři a jeho expertních schopnostech. To je však dávno minulostí.
Dnes Drupal nástroj pro formátování textu obsahuje. Je přehledný, intuitivní a editoři si jej chválí. Editor pracuje s předem připravenými styly, což bereme jako výhodu. Uživateli to pomáhá bez složitého nastavování držet vizuální stránku webu a linii brandu. Výsledkem je konzistentní podoba stránek i po pár letech od spuštění.
Galerie Drupal webů
Drupal navíc umožňuje definovat takzvané styly, kdy si pro každý prvek v textu (nadpisy, odrážky, číslované seznamy, odkazy či celé odstavce) vyberete z nabídky různých vzhledů. Naformátování odkazu do tlačítka, odstavce coby zvýrazněného boxíku nebo tabulky s konkrétním barevným schématem je tak otázka jednoho kliknutí.
Mýtus 2: Drupal je open source, a proto není bezpečný
Otevřený kód Drupalu je často terčem nepochopení s tím, že všichni tak vidí, kde jsou jeho bezpečnostní slabiny. Ve skutečnosti je to ale jeho obrovská devíza. Kdokoli může kód opravit a poskytnout opravu ostatním uživatelům.
Ve skutečnosti chyba, jež není veřejná, potichu otevírá vrátka útočníkům, kteří mohou dlouhodobě webu škodit nebo z něj brát nějaká data, aniž by si toho kdokoli všiml. Chyba v open source systému je tedy mnohem dříve odhalena.
Drupal má svůj Security Team, který pravidelně vydává bezpečnostní aktualizace. Ty samozřejmě v Lesensky.cz sledujeme a implementujeme do všech námi spravovaných webů. O kvalitě Drupalu svědčí i skutečnost, že jen minimum chyb v posledních dvaceti letech bylo takových, že by umožnily napadení tohoto CMS úplně zvenčí.
Mýtus 4: Drupal neumí strukturovaný obsah
Základní možnosti formátování obsahu v editoru doplňuje Drupal svým vyhlášeným systémem definice typů obsahu a různých políček k vyplnění. Pokud to členění obsahu vyžaduje, není problém, aby byl formulář pro daný typ obsahu postaven z více dílčích polí. Editoři pak jen napíší požadované údaje do již nachystaných polí. Téměř všechny weby z naší dílny strukturovaný obsah využívají.
V administraci připravíme jednotlivé dílčí části stránky vycházející z grafického návrhu. Klient z nich v budoucnu může sám stavět nové části webu. Pokud přípravu nových stránek či landing pages ve webu nenecháte na nás, jednoduše si je z připravených komponent poskládáte, aniž byste museli řešit jejich formátování nebo nějaké úpravy kódu.
Mýtus 5: Drupal nemá builder
V drtivé většině případů dáváme my i naši klienti přednost stavbě obsahových stránek pomocí komponent popsaných v předešlém odstavci. Méně se však ví, že Drupal obsahuje vestavěný návrhář vizuálního rozložení stránek (Drupal Layout Builder).
Drupal Layout Builder umožnuje navrhnout šablony pro jednotlivé typy obsahu. Na úrovni konkrétních stránek jej lze také snadno přenastavit.
Z našich zkušeností lze pomocí obsahových komponent dosáhnout mnohem přívětivější administrace než s builderem, nicméně občas po něm sáhneme, pokud to pro daný web dává smysl. Vždy se snažíme klientům nabídnout takové řešení, které jim práci s webem zpříjemní.
Mýtus 6: Udržbu zvládnou jen vývojáři
Drupal patří mezi nejpoužívanější open source redakční systémy postavené v programovacím jazyku PHP a jako takový nabízí mnoho oficiálních modulů a témat vzhledu. Stovky až tisíce rozšíření čekají na využití a to zcela zdarma a bez omezení.
Na druhou stranu je pravda, že Drupal vyznává jinou filosofii než například WordPress. Cílí na čistotu kódu a rychlost webu a méně na vzhled. Proto Drupal vyžaduje více znalostí nutných pro sestavení frontendové, tedy na první pohled viditelné, části webu.
Rozhodně se však nejedná o systém, který nelze snadno převzít. Weby může snadno spravovat vaše IT oddělení pomocí nástroje Composer. Klientům připravujeme dokumentaci tak, že s maximálně trojicí příkazů na serveru zvládne aktualizace provádět i interní správce IT infrastruktury. Využít lze také náš servis, kdy můžeme mít dokončený web ve správě a v rámci udržovacího paušálu se staráme o aktualizace a jejich rozvoj.
Šikovné funkce, kterými Drupal mile překvapí...
Drupal je dnes komplexním systémem, který vás překvapí tím, co všechno dovede. Navíc na rozdíl od nejpopulárnějšího WordPressu jeho moduly zůstávají zcela bezplatné. Co si na Drupalu chválí naši klienti?
- Obrázky pro Drupal není potřeba chystat dopředu v počítači. Automaticky se zmenší, oříznou a zároveň lze v administraci připravit možnost nastavení ořezů dle potřeb klienta.
- Propracovaný systém uživatelů, uživatelských rolí, oprávnění a přístupů k obsahu umožňuje i složité scénáře zabezpečení.
- Silnou stránkou Drupalu je možnost naklikat si v administraci výstupy dat do nejrůznější podoby, ať ve formě stránky pro uživatele, nebo třeba jako XML či CSV.
- S propracovaným modulem pro vytváření formulářů lze postavit dotazníky pro sběr dat od návštěvníků, stejně jako nejrůznější rezervační formuláře. Posbíraná data je možné dále automatizovaně zpracovávat.
Mezi pokročilé funkce, které si naopak chválí vývojáři, kodéři a IT oddělení firem, patří například:
- Jazykové verze. Je možné je provozovat jen s URL prefixy, ale stejně dobře Drupal zvládne i různé subdomény a domény řízené z jedné administrace.
- Není problém Drupal napojit na LDAP, Oauth2, přihlašování přes sociální sítě nebo jej zabezpečit dvoufaktorovou autentizací.
- Drupal dovede fungovat i ve stále populárnějším režimu jako headless CMS, kdy slouží jen jako administrace pro plnění dat a část webu zobrazovaná návštěvníkům je postavena na úplně jiné technologii, která si jen sáhne pro data, stejně jako navázané mobilní aplikace.
Podtrženo sečteno, Drupal patří mezi naše nejoblíbenější CMS. Stránky na něm postavené si chválí klienti a sklízí i odborné ceny, například cenu WebTop100 nebo Lemur.
Weby, které v Lesensky.cz stavíme, samozřejmě nejsou omezeny jen a pouze na Drupal. Pracujeme i s dalšími platformami a vždy volíme takové řešení, které je pro potřeby konkrétního klienta nejvhodnější. Rozumíme i WordPressu a Backdrop CMS, které používáme pro microsites. Stavíme rovněž webové aplikace v Symfony nebo statické weby s generátorem Hugo.