Několik desítek PR a marketingových specialistů zaplnilo ve středu 8. února přednáškovou místnost Vysoké školy kreativní komunikace, aby se zúčastnili panelové diskuze DOBOJOVÁNO! – Aneb komunikační strategie a taktiky volebních týmů. Vystoupení odborníků z volebních týmů přiblížilo strategie a úskalí, kterými si museli v průběhu předvolebních kampaní projít.
Letošní prezidentské volby provázela vyhrocená atmosféra, zvláště pak v posledních týdnech, kdy se veřejnost ostře rozdělila na tábory voličů. O tom, jak zvládali čelit neetické, útočné a konfrontační kampani, přišli diskutovat stratégové prezidentských kandidátů Danuše Nerudové a Petra Pavla. O své zkušenosti se podělili Tomáš Mrkvička s Vilémem Fraňkem a Martin Klčo s Janem Králem.
Osobnost vs. mediální obraz kandidátů
Jako první se řešila osobnost prezidentského kandidáta a to, nakolik marketingové týmy formují a mění mediální obraz kandidátů oproti skutečnosti.
Andrej Babiš se snažil v posledních čtrnácti dnech kampaně několikrát změnit svůj mediální obraz. I přes velkou snahu se mu to nepovedlo.
Martin Klčo, marketingový manažer kampaně Petra Pavla
Stratég Tomáš Mrkvička nečekal tak velké rozdíly v přístupu voličů, politiků i médií ke kandidátce – ženě. Politické komentáře, jednání zástupců médií či komentáře na sociálních byly mnohem horší, než očekávali a na tuto situaci nebyli připraveni. Podle obou zástupců bude mít příští žena – kandidátka mnohem snazší situaci a veřejnost bude podle nich mnohem shovívavější.
Od krizové komunikace k humoru
Dalším diskutovaným tématem byla krizová komunikace. Tým Petra Pavla se v prvním kole kritické situaci nevyhnul. Podle Martina Klča byla klíčovým faktorem aktivní komunikace.
V druhém volebním kole přístup ke krizové situaci změnili. Na útočnou bilboardovou kampaň Andreje Babiše reagovali s humorem. Podle Martina Klča to byla jedna z cest, jak ukázat voličům, který z kandidátů volí slušnou a pravdivou komunikaci.
Vzhledem k nekončícímu proudu útoků a dezinformací byl důležitou součástí kampaně Petra Pavla každodenní monitoring zmínek a výroků protikandidátů, především pak Andreje Babiše.
Petr Lesenský, člen mediálního týmu Petra Pavla
Za agenturu můžeme z vlastní zkušenosti doplnit, že před druhým kolem voleb se šířily stále nové a nové nepodložené teorie, na které bylo potřeba promptně reagovat. „Aktivní a otevřená komunikace generála byla v ostrém kontrastu s dezinformační kampaní založené na šíření nepravd a poplašných zpráv," navazuje na diskuze z přednášky Daniel Dvořák, který působil za naši agenturu společně s Petrem Lesenským v mediálním týmu Petra Pavla.
Nejzajímavější debata se rozvířila právě v souvislosti s dezinformačními kampaněmi vedenými ruskými dezinformátory. Podle všech diskutujících se jednalo o širokou škálu a množství dezinformací, které se šířily prostřednictvím sociálních sítí, mailů a dokonce i letáků.
Dezinformace: Od řetězových mailů k videím
Podle Jana Krále se jasně funkčnost dezinformační kampaně ukázala po zveřejnění videa, na kterém byl Petr Pavel údajně zachycen v Ostravě při podpoře mobilizace proti Rusku. Lidé měli zpočátku videu tendenci věřit, nicméně včasnou reakcí se podařilo relativně rychle jej vyvrátit. I když vzdělávání v této oblasti funguje, musíme do budoucna počítat s tím, že dezinformace budou mít vliv i na další volby.
Branding kandidátů v budoucnosti
Jednu z nejvýraznějších vizuálních identit měl Petr Pavel, který využíval jak klasickou značku (lev), tak doprovodnou symboliku (flanelová košile a píseň). Zúčastnění marketéři v tuto chvíli zvažují další použití brandingu, především loga lva.