Ve Vídni proběhla mezinárodní konference pro vývojáře redakčního systému Drupal. Přes tři stovky účastníků ze tří desítek zemí si vyslechlo 63 přednášek s tipy, ale i souhrny novinek v dílčích oblastech a iniciativách okolo této platformy. Přinášíme vám souhrn aktualit z Drupal světa pro marketéry, obsahové stratégy a projektové manažery webů.
Keynotes se zaměřily na obecná témata okolo vývoje webových technologií a příležitosti či hrozby umělé inteligence. Právě umělá inteligence byla jedním z nejskloňovanějších slov celého setkání.
Tvůrci webových projektů využijí nové vychytávky
Několik přednášek se týkalo decoupled řešení, tedy realizací, kdy Drupal slouží jako administrace a úložiště dat, zatímco uživatelská stránka webu pro běžné návštěvníky je stavěna na jiné platformě. Z našeho pohledu tento způsob stavby webu získá na popularitě a uplatní se především u větších projektů.
Intenzivně se také řešily překlady webů a jejich automatizace, systém entit coby základních stavebních kamenů Drupalu, ale i zajímavé propojení redakčního systému na herní enginy, kdy Drupal slouží jako úložiště dat či nástroj pro konfiguraci a změny bez nutnosti hru v cílovém zařízení aktualizovat.
Správci webu uvítají automatické aktualizace
Téma automatických aktualizací jsme si mohli vyslechnout už na DrupalCon Prague 2022 loni na podzim. Cílem tvůrců Drupalu je nabídnout jednoduché rozhraní pro aktualizace přímo z administrace. Zde mají jiné redakční systémy před Drupalem náskok, byť s automatickými aktualizacemi provedenými přes noc samočinně jsou spojeny jisté problémy a u větších realizací tuto funkci správci pravděpodobně nikdy nezapnou.
Na druhou stranu je to příležitost přiblížit Drupal zpět k menším provozovatelům webů. Zatím je tato funkce ve formě doplňkového modulu stejně jako prohlížeč dalších rozšíření, který lze do Drupalu volitelně nainstalovat. Časem by se měly objevit přímo v jádru.
Editoři obsahu využijí AI i pohodlnější vkládání textů
S příchodem CKEditoru 5 dostal Drupal poměrně sofistikovaný nástroj pro editaci textů na webu. V rámci několika přednášek zazněly tipy, jak jeho možnosti dále rozšířit. V základu je to podpora různých zkratek, kdy stačí napsat dvě hvězdičky nebo podtržítka následovaná textem a ten se automaticky změní na tučný. Podobně funguje automatické vytváření odrážek a další formátování.
Zaujala přednáška o obsahových komponentách, které není nutné skládat za sebe coby stavební kameny stránky, ale lze je jednoduše umístit přímo do těla editoru mezi okolní text. Zároveň zůstane zachováno pohodlné vyplňování komponent pomocí formulářových políček, editor nebude potřebovat cokoli psát v čistém HTML.
Jak je na tom Drupal s AI? S popularitou ChatGPT a podobných nástrojů se objevila celá řada modulů, které propojení s umělou inteligencí nabízejí.
V základu je lze AI v Drupalu využít pro generování textu na zvolené téma po zadání promptu v editoru, v pokročilejší podobě je to vygenerování celé stránky včetně naplnění strukturovaných políček obsahem. Včetně toho vizuálního, protože propojení Drupalu a AI se neomezuje jen na texty, ale funguje i s generátory obrázků. Máme tu také vyhledávání či automatizované návrhy štítků na základě obsahu.
Ač propojení Drupalu a umělé inteligence zaznívalo především ve spojení s editorskou obsluhou webu, několik přednášek se týkalo i vývoje. Ostatně i v Lesensky.cz už AI při vývoji používáme v podobě nástroje GitHub Copilot.
Co se týká rozložení prvků na webu, Drupal má v sobě již pár let zabudovaný nástroj pro vizuální tvorbu layoutů. S pomocí modulu VLSuite lze jeho možnosti podstatně rozšířit a nabídnout tak editorům webu více možností pro strukturování obsahu vytvářených landing pages.
Série přednášek trvající tři a půl dne vývojáře nepochybně zaujala, protože i poslední den akce na poslední přednášce se sešla hojná účast. Ukazuje to, že platforma Drupalu žije a má co nabídnout jak vývojářům, tak jejich klientům.