PR GANG debata Pravidla kampaně

Potřebují PR kampaně v politice pravidla? V panelové diskuzi o tématu hovořili přední čeští i slovenští odborníci z oboru

Profile picture for user Daniel Dvořák
Daniel Dvořák
11. 4. 2024

Politika v posledních letech prochází takzvanou barbarizací. Strany se snaží s pomocí marketingu maximalizovat své volební zisky a etika či morálka se posunuje do ústraní. Tento trend se v politice začal prosazovat s nástupem populistickým stran a Česká republika ani Slovensko se mu nevyhnuly. Byly poslední české i slovenské prezidentské volební kampaně už za etickou hranou? Měla by se politická kampaň odehrávat v nějakých mantinelech?

O českých a slovenských politických reáliích diskutoval Petr Lesenský, člen výkonné rady APRAOtto Eibl, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykova univerzity a také čtyři slovenští hosté - Dušan Mikušovič, novinář z Denníku NKatarína Remiaš  z APRSRMichal Piško z Transparency International SKMatěj Kováč z agentury Grayling SK.

Drtivá většina debaty se věnovala otázce, zda-li je při vyostřených kampaních nutné dodržovat pravidla, ať už zákonná nebo etická. Slovensko je v této souvislosti o něco dál, protože zde byl již před rokem sepsán  Etický kódex volebnej kampaně. Dokument částečně vznikl i z toho důvodu, aby se na Slovensku neopakovala podobně vyhrocená předvolební kampaň, které jsme byli svědky v České republice při prezidentské volbě. 

Etika a morálka jako součást demokracie

Panelisté se shodli, že vznik tohoto dokumentu v ČR může být užitečný. Chceme-li totiž stále budovat naši poměrnou mladou demokracii, tak etika a morálka musí mít své místo jak ve společnosti, tak v politice. Avšak u samotného kodexu je problematická jeho vymahatelnost, není totiž součástí legislativy.

Image
PR GANG Pravidla kampaně
Na debatě Potřebují PR kampaně v politice pravidla? se potkala také část současných i bývalých členů týmu Lesensky.cz. 

Etické kodexy mají prakticky všechny větší firmy a velmi dobře fungují. V politice je bohužel v posledních letech problém, že účel světí prostředky a političtí představitelé si myslí, že mohou prakticky všechno. Volební zákon je jak u nás, tak na Slovensku poměrně slabý a případné postihy jsou pro velké politické hráče zanedbatelné,“ uvedl Petr Lesenský, který diskuzi ve spolupráci se studentskou agenturou PR Gang zorganizoval. 

Ještě zásadnější, než kodex pro politické kampaně sepsat, bude jeho komunikace do veřejného prostoru. S aktivitou a jednotou odborné veřejnosti, médií a akademické sféry to bude mnohem snazší.

Petr Lesenský, člen výkonné rady APRA

Závěr diskuze patřil předvolební kampani k volbám do Evropského parlamentu. Podle diskutujících ale tyto volby nebudou zdaleka tak vyhrocené. Patří totiž mezi takzvané druhořadé a volební účast je výrazně nižší než u voleb parlamentních nebo prezidentských. Přesto budou tyto kampaně odborníky důsledně monitorovány i proto, aby se případně poukázalo na další etické nešvary, kterým by se mělo Česko i Slovensko v dalších volbách vyhnout. Navazující akce APRA na téma politického marketingu se bude konat na podzim v Praze. Můžeme se těšit na zhodnocení nejbližších politických kampaní.

Kontakt

Potřebujete pomoci
s public relations?

Využijte sílu konceptu PR 360®. Vybereme nejvhodnější nástroje a společně s vámi vytvoříme efektivní a funkční strategii.

+420 777 474 360 info@lesensky.cz

Nebo vyplňte kontaktní formulář

PR 360 diagram

Kontakt

Spojte se
s námi!

Využijte sílu konceptu PR 360®. Společně s vámi vytvoříme nový skvělý web, který podpoří váš brand i byznys.

+420 777 474 360 info@lesensky.cz

Nebo vyplňte kontaktní formulář

PR 360 diagram